Po raz kolejny biegli Instytutu, na zlecenie firmy korporacyjnej, wydali wyczerpującą zagadnienie, interdyscyplinarną opinię w sprawie mobbingu.
Dzięki wieloaspektowemu spojrzeniu na sprawę specjaliści z zakresu psychiatrii, psychologii oraz lingwistyki kryminalistycznej stwierdzają, czy rozstrój zdrowia pracownika ma związek przyczynowo-skutkowy z sytuacją w miejscu pracy czy też może mieć inne podłoże.
W przypadku stwierdzenia uporczywego i długotrwałego nękania i zastraszania przez pracodawcę, biegli – psychiatra, psycholog i lingwista – określają stan psychosomatyczny badanego oraz stopień naruszenia dóbr osobistych pracownika (wywołany nieustannym poczuciem lęku, poniżenia lub izolacji oraz zaniżoną oceną przydatności zawodowej), które mogą utrudniać poszkodowanemu poszukiwanie nowej pracy i zaprezentowanie się przyszłemu pracodawcy.
Istotnym elementem w przedmiotowej ekspertyzie była wypowiedź biegłego z zakresu lingwistyki kryminalistycznej, który po obejrzeniu nagrań z udziałem mobbingowanej i mobbera, na podstawie obserwacji czynników werbalnych i niewerbalnych (takich jak odsuwanie krzesła od stołu czy zamykanie szafek na klucz), wydał wyczerpująca zagadnienie opinię.